Ana içeriğe atla

Eleştireceksen Kendini Eleştir!


Merhaba arkadaşlar bloğuma hoşgeldiniz ☺ bu yazımda size aslında her yerde duyduğunuz ve başlıkta gördüğünüz sözün benim için neler ifade ettiğini yazacağım.

Hepimiz her gün birçok eleştiriye maruz kalıyoruz. Maruz kalıyoruz diyorum çünkü herkes eleştiri yapmasını bilmiyor. Kırıcı ve aşağılayıcı bir tavır takınıp hataları yüze vurmak eleştirmek değil bence. Böyle yaptıktan sonra da eleştiriye açık değilsin, şaka kaldıramıyorsun gibi sözler duyuyoruz.

Eleştiri birinin yaptığı şeylere karşı yorumlarımızdır.  Bu yorumları yaparken saygı çerçevesinde olmak zorunda herkes. Zorunda diyorum çünkü kimsenin kimseyi kırmaya hakkı yok ve kimsenin özel alanını ihlal edemeyiz. Sizin eleştirdiğinizi sandığınız kişi belki o an size bir şey belli etmedi ama yalnız kaldığında sürekli sizin söylediklerinizi düşündü, belki ağladı. Bilemezsiniz.

Herkes birbirinden farklıdır. Kimileri siyah sever, kimileri pembe. Kimileri şişmandır, kimileri çok zayıf. Kimileri sivilcelidir ne yapsa geçmiyordur ergenliktedir, hormonlarıyla alakalıdır. Bunu onlar seçmedi. Siz söylemeden önce de onlar zaten kusurlarının farkındaydı. Kendi kendine çabalıyor belki ama düzelmesi zaman alacak. Bu sizi ilgilendirmez.

Mevlananın dediği gibi "Kusurları örtmede gece gibi ol." Bırakın eleştirmeyin. Karşınızdakini olduğu gibi sevmeye çalışın. Kusurlarıyla. O sizi öyle kabul etmiş ve sizin yanınızda.

Kimse mükemmel değildir. Sizde değilsiniz. Başkalarının açıklarını arayıp eleştirmeye uğraşana kadar kendi kusurlarınızla başa çıkın.

Kendinize iyi bakın.

Yorumlar

 1. eleştiri öğüt şikayet çok iyi biliriz di miiiii :)

  YanıtlaSil
 2. Bencede canım kimse mükemmel değildir, hepimizin eksik yada fazla yanları vardır. Güzel bir noktaya değünmişsin ;)

  YanıtlaSil
 3. Zaten o bizi acımasızca eleştirenler kendilerine hiç laf söyletmiyorlar. Bence de herkes sadece kendiyle ilgilenmeli, kendini eleştirmeli..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef benciller ve kendi hatalarını kabullenemedikleri için eleştiriyorlar zaten..

   Sil
 4. Her doğru ve her yanlış yaşam ve insan olma kuralları haricinde kişiye özeldir.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

KKMM NEDIR?

Merhaba arkadaşlar 🙆 Bu ay Meme kanseri farkındalık ayı. Bende bir katkım olmasını istedim ve size birkaç bilgi vereceğim.

Bugünki yazımda size kendi kendine meme muayenesini anlatacağım. Bu konuyu yazmaya hastanede hastama "kendi kendine meme muayenesi yapıyor musun?" diye sorduğumda "O ne ki?" cevabını aldığımda karar verdim.

Günümüzde kanser oranları artmasına ve her 8 kadından 1'i meme kanserine yakalanmasına rağmen hala birçok kadın kendi kendine meme muayenesini nasıl yapması gerektiğini bilmiyor. Üstelik meme kanseri artık sadece kadınlarda görülmüyor. Erkeklerde de meme kanseriyle karşılaşabiliyoruz ve erkeklerde meme dokusu daha küçük olduğu için yayılma daha hızlı olabiliyor.

Bütün kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemli. Evde kendiniz hiç zorlanmadan yapacağınız birkaç hareket ile memelerinizde bir sorun olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Bunu hergün yapmanıza da gerek yok. Ayda 1 kere yapmanız yeterli. Ister ayna…

Ilham Veren Şarkılar - 1

Charlie puth benim yeni keşfettiğim bir sanatçı. Sesinde dinlendirici bir şeyler var. O kadar beğeniyorum ki şarkıları listemin en üst sıralarında. Sanırım uzun bir süre öyle kalacak.

Otobüste yolculuk yaparken yazıyorum bu yazıyı. Kulağımda son ses charlie çalıyor. Müzik resmen ruhuma işliyor. Bu şarkıyı sizinle de paylaşmak istedim. Herkes aynı şeyleri hisseder mi bilmiyorum ama dinlemelisiniz.

Charlie puth-dangerously. Tam bir yolculuk şarkısı. Sakin. Duygulu. Dinlendirici. Moral bozuk olduğu zamanlarda belki açıp ağlamalık bir şarkı. Bana şuan bu yazıyı yazma ilhamını verdiğim için ilham veren şarkılar listeme alıyorum kendisini.

Bazı geceler müzik dinleyerek uyumayı seviyorum. Bu şarkı da o gecelerde beni uyutacak şarkılardan biri olacak. Charlie'nin sesinde hayallerim akarken müziğiyle uykuya dalacağım.

Dinlerseniz neler hissettiklerinizi yorumlara yazarsanız çok mutlu olurum. Herkese iyi akşamlar 😊

MEME KANSERI

Merhaba bloğuma hoşgeliniz 😊

Öncelikle,sağlıklı günler dileyerek başlamak istiyorum.
Bloğumda geçen gün paylaştığım ‘’KKMM nedir?’’ başlıklı yazım çokça teşekkür aldı ve ben de unuttuğum birkaç şeyi hatırlamak,yazımı tamamlamak,eksik bi şey bırakmamak adına biraz daha araştırma yapma gereksinimi hissettim. 
KKMM önemli, basit, farkındalığı arttıran bir muayenedir. Fakat,dikkat edilmesi gereken,bizim sorumluluğumuza düşen birkaç madde daha var. KKMM’nin kadınlar(daha az riskli olarak erkekler) için basit bir muayene ile önemli bir farkındalık oluşturduğunu söyledim. 
Ne için önemlidir peki? ERKEN TANI! Erken tanının kanserlerde ne kadar mühim, hayati olduğunu herkes bilir. Erken tanı alan bir kanser,basitçe; ’’ortaya çıkan organda fazla büyümemiş ve diğer organlara yayılmamış’’ diyebiliriz. 
Neden erken tanının önemine dikkat çektim?Çünkü erken tanı alan bir kanser evre 1 veya 2’dedir.Yani bu kanser kürabl tedaviyle(kesin sağaltıcı,ortadan kaldıran)yok olup gidebilir.Erken tanının da …